Гейзер м.р. – горещ извор, който периодично изхвърля на повърхността вода и водни пари.
Географска дължина – разстоянието на всяка точка от земната повърхност до Гринуичкия меридиан. Определя се в градуси, които се броят на запад и на изток от Гринуичкия до 180-ия меридиан.
Географска карта – математически намалено изображение на земната повърхност, нанесено върху плоскост с помощта на условни знаци.
Географска ширина – разстоянието на всяка точка от земната повърхност до Екватора. Определя се в градуси, които се броят от Екватора към северния и към южния полюс.
Географски координати – разположението на точки от земната повърхност спрямо градусната мрежа (географска ширина и географска дължина). В съвременността за тяхното определяне и ориентиране се използва GPS.
Географско положение – отразява местоположението на даден обект или територия (континент, океан, страна, селище) спрямо определени показатели.
Географско прогнозиране – научно предвиждане на бъдещото състояние на географски обекти, процеси и явления за определен период от време.
Главен вододел – линия, която очертава границите и разделя отточните и безотточните области на определена територия (континент, страна).
Годишна температурна амплитуда – разликата между средномесечните температури на най-топлия и на най-студения месец за една година на определена територия или място.
Градско население – включва всички хора, живеещи в градовете.
Градус м.р. – единица за измерване на ъгли в математиката, на температура (по Целзий или по Фаренхайт) и на местоположение на точка спрямо паралелите и меридианите (географски градус).
Градусна мрежа – съвкупността от пресичащите се паралели и меридиани, очертани върху географската карта.
Гражданин м.р. – човек, който живее в своята държава, има права и спазва законите.
Граждански права – осигурени от закона права, които държавата гарантира на своите граждани.
Граничен контролно-пропускателен пункт (ГКПП) – място на държавна граница със специален режим на преминаване и контрол на пътници, превозни средства и товари.
Гъстота на населението – изчислява като броят на хората, населяващи определена територия, се раздели на нейната площ. Отчита се в души на кв. км (д/км2).